Monday, April 5, 2010

What I Spent On Easter....


So, I have been away from the blog world for awhile- no specific reason. The girls had off from school, the weather has been beautiful and Easter preparations took up my time.
I am back with so much to share.
For today- see how I did with Easter shopping.

5 baskets (4 kids- 1 husband)

#1The Husband
5 Hersheys bars @ .50 each $2.50
1 jar peanut butter $1.88
2 small bags jelly belly $2.00

#2 Oldest Daughter
1 pair Justice flip flops $6.50
1 pair Justice earrings .59
1 Justice necklace .59
1 small bag jelly belly $1.00
1 lip balm $1.00
1 wh. choc. cross $1.00

#3 Second Daughter
1 my little pony $6.50
1 bag special erasers $4.00
1 lip balm $1.00
1 small bag jelly belly $1.00
1 wh. choc cross $1.00

#4 First Son
1 Mickey puzzle $1.00
1 coloring book $1.00
1 box crayons .50
1 box number cards $1.00
1 small bag jelly belly $1.00
1 choc cross $1.00
1 pair matchbox sunglasses $3.50

#5 Second Son
1 coloring book $1.00
1 box crayons .50
1 big bottle bubbles $1.00
1 pair thomas sunglasses $3.50
1 small bag jelly belly $1.00
1 toy on kohls clearance $2.59


misc.
two bags name brand chocolate @ 2.99 each= $6.00
1 wh. choc. cross I orignally bought for son #2, but had a moment of weakness and ate it, which was a shame because it was not that good. = $1.00

I had cellophane already - I bought a giant roll of clear over the summer for a gift and I reuse little bins as baskets every year. And I use colored tissue paper for the bottoms (easter grass drives me crazy!) and ribbon I already had.
So, grand total equals $56.15 for 5 baskets.
I guess not that bad, but next year I will do better. Maybe less name brand candy (like individual bags of jelly bellys).
Also, I noticed the more I was in the store this Easter, the more I remembered I "needed" other stuff and spent more money on those non-essential things.
I will do better next year!!!! Thank God for Dollar Tree!

Tomorrow- Wait till you hear what happened to my husband's car!

post signature

2 comments:

  1. Pretty Good.

    I spent $32 on a Family Basket...7 pairs of flip flops, 7 hollow bunnies, 7 peanutbutter eggs, and 1 bag of grass.

    *Plus*, we bought wheat grass and our flower pot/lids for our Calvary Hill, and 3 bags of WalMart JellyBeans (very gross, wish I'd spent the extra on JellyBelly)...

    Everyone was happy. No one mentioned the bunny...

    Did you end up doing Resurrection Eggs?

    ReplyDelete

Hey! Thanks for dropping by- I love comments and read them all!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...